Micro Commercial Co SMB2EZ10D5HE3-TP
Part No.:
SMB2EZ10D5HE3-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSMB2EZ10D5HE3-TP.pdf
Description:
DIODE ZENER 10V 2W DO214AA
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Last Time Buy
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
3.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 7.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SMB2EZ10D5HE3-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the SMB2EZ10D5HE3-TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMB2EZ10D5HE3-TP?
Image SMB2EZ10D5HE3-TP
Part Number SMB2EZ10D5HE3-TP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case DO-214AA, SMB
Packaging Bulk
Product Status Last Time Buy
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
Tolerance ±5%
Power - Max 2 W
Impedance (Max) (Zzt) 3.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 7.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)