Micro Commercial Co SMB2EZ20D5HE3-TP
Part No.:
SMB2EZ20D5HE3-TP
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSMB2EZ20D5HE3-TP.pdf
Description:
DIODE ZENER 20V 2W DO214AA
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
20 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
11 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 15.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order SMB2EZ20D5HE3-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the SMB2EZ20D5HE3-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMB2EZ20D5HE3-TP?
Image SMB2EZ20D5HE3-TP
Part Number SMB2EZ20D5HE3-TP
Product Status Last Time Buy
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20 V
Tolerance ±5%
Power - Max 2 W
Impedance (Max) (Zzt) 11 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 15.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)