Micro Commercial Co SMB2EZ5.1D5-TP
Part No.:
SMB2EZ5.1D5-TP
Description:
DIODE ZENER 5.1V 2W DO214AA
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
3.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order SMB2EZ5.1D5-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the SMB2EZ5.1D5-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMB2EZ5.1D5-TP?
Image SMB2EZ56D5HE3-TP SMB2EZ51D5HE3-TP SMB2EZ5.6D5-TP SMB2EZ56D5-TP SMB2EZ5.1D5-TP
Part Number SMB2EZ56D5HE3-TP SMB2EZ51D5HE3-TP SMB2EZ5.6D5-TP SMB2EZ56D5-TP SMB2EZ5.1D5-TP
Series - - - - -
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy Last Time Buy Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56 V 51 V 5.6 V 56 V 5.1 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 2 W 2 W 2 W 2 W 2 W
Impedance (Max) (Zzt) 55 Ohms 48 Ohms 2.5 Ohms 55 Ohms 3.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 42.6 V 500 nA @ 38.8 V 5 µA @ 2 V 500 nA @ 42.6 V 5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA