Micro Commercial Co SMB2EZ9.1D5-TP
Part No.:
SMB2EZ9.1D5-TP
Description:
DIODE ZENER 9.1V 2W DO214AA
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
9.1 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
2.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order SMB2EZ9.1D5-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the SMB2EZ9.1D5-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMB2EZ9.1D5-TP?
Image SMB2EZ9.1D5-TP
Part Number SMB2EZ9.1D5-TP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case DO-214AA, SMB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1 V
Tolerance ±5%
Power - Max 2 W
Impedance (Max) (Zzt) 2.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)