STMicroelectronics SMBYW01-200
Part No.:
SMBYW01-200
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSMBYW01-200.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 200V 1A SMB
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMB
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order SMBYW01-200 on DeepFinds Electronics?
3. Are the SMBYW01-200 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBYW01-200?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBYW01-200.
Image SMBYW01-200
Part Number SMBYW01-200
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case DO-214AA, SMB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 1 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SMB
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)