STMicroelectronics SMBYW04-200
Part No.:
SMBYW04-200
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
DIODE GEN PURP 200V 4A SMC
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.25 V @ 12 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMC (DO-214AB)
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order SMBYW04-200 on DeepFinds Electronics?
3. Are the SMBYW04-200 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBYW04-200?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBYW04-200.
Image SMBYW04-200
Part Number SMBYW04-200
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case DO-214AB, SMC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) 4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25 V @ 12 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SMC (DO-214AB)
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)