YAGEO SMD1210B010TF
Part No.:
SMD1210B010TF
Manufacturer:
YAGEO
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSMD1210B010TF.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 100MA 1210
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
1210 (3225 Metric), Concave
Series:
SMD1210
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Trip (It):
300 mA
Current - Max:
10 A
Time to Trip:
1.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
800 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
5 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)
Lead Spacing:
1. How to order SMD1210B010TF on DeepFinds Electronics?
3. Are the SMD1210B010TF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMD1210B010TF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMD1210B010TF.
Image SMD1210B010TF
Part Number SMD1210B010TF
Manufacturer YAGEO
Package/Case 1210 (3225 Metric), Concave
Series SMD1210
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Polymeric
Voltage - Max 30V
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA
Current - Trip (It) 300 mA
Current - Max 10 A
Time to Trip 1.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min) 800 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 5 Ohms
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Grade -
Qualification -
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)