Texas Instruments SN74ACT14DRG4
Part No.:
SN74ACT14DRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Gates and Inverters
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSN74ACT14DRG4.pdf
Description:
IC INVERT SCHMITT 6CH 1IN 14SOIC
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
74ACT
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Logic Type:
Inverter
Number of Circuits:
6
Number of Inputs:
1
Features:
Schmitt Trigger
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Max):
2 µA
Current - Output High, Low:
24mA, 24mA
Input Logic Level - Low:
0.5V ~ 1.4V
Input Logic Level - High:
1.2V ~ 2.1V
Max Propagation Delay @ V, Max CL:
11.5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
14-SOIC
1. How to order SN74ACT14DRG4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the SN74ACT14DRG4 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SN74ACT14DRG4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SN74ACT14DRG4.
Image SN74ACT14DRG4
Part Number SN74ACT14DRG4
Manufacturer Texas Instruments
Series 74ACT
Package/Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Logic Type Inverter
Number of Circuits 6
Number of Inputs 1
Features Schmitt Trigger
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Max) 2 µA
Current - Output High, Low 24mA, 24mA
Input Logic Level - Low 0.5V ~ 1.4V
Input Logic Level - High 1.2V ~ 2.1V
Max Propagation Delay @ V, Max CL 11.5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C