Texas Instruments SN74LVC2G32DCTRG4
Part No.:
SN74LVC2G32DCTRG4
Package:
8-LSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSN74LVC2G32DCTRG4.pdf
Description:
IC GATE OR 2CH 2-INP SM8
Series:
74LVC
Package/Case:
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Logic Type:
OR Gate
Number of Circuits:
2
Number of Inputs:
2
Features:
Voltage - Supply:
1.65V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Max):
10 µA
Current - Output High, Low:
32mA, 32mA
Input Logic Level - Low:
0.7V ~ 0.8V
Input Logic Level - High:
1.7V ~ 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL:
3.2ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
SM8
1. How to order SN74LVC2G32DCTRG4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the SN74LVC2G32DCTRG4 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SN74LVC2G32DCTRG4?
Image SN74LVC2G32DCTRG4
Part Number SN74LVC2G32DCTRG4
Manufacturer Texas Instruments
Series 74LVC
Package/Case 8-LSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Logic Type OR Gate
Number of Circuits 2
Number of Inputs 2
Features -
Voltage - Supply 1.65V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Max) 10 µA
Current - Output High, Low 32mA, 32mA
Input Logic Level - Low 0.7V ~ 0.8V
Input Logic Level - High 1.7V ~ 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL 3.2ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature -40°C ~ 125°C