Texas Instruments SN74LVC3G14DCTR
Part No.:
SN74LVC3G14DCTR
Package:
8-LSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSN74LVC3G14DCTR.pdf
Description:
IC INVERT SCHMITT 3CH 3-INP SM8
Series:
74LVC
Package/Case:
Product Status:
Active
Logic Type:
Inverter
Number of Circuits:
3
Number of Inputs:
3
Features:
Schmitt Trigger
Voltage - Supply:
1.65V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Max):
10 µA
Current - Output High, Low:
32mA, 32mA
Input Logic Level - Low:
0.7V ~ 2.5V
Input Logic Level - High:
1.4V ~ 3.7V
Max Propagation Delay @ V, Max CL:
4.3ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
SM8
1. How to order SN74LVC3G14DCTR on DeepFinds Electronics?
3. Are the SN74LVC3G14DCTR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SN74LVC3G14DCTR?
Image SN74LVC3G14DCTR
Part Number SN74LVC3G14DCTR
Manufacturer Texas Instruments
Series 74LVC
Package/Case 8-LSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Logic Type Inverter
Number of Circuits 3
Number of Inputs 3
Features Schmitt Trigger
Voltage - Supply 1.65V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Max) 10 µA
Current - Output High, Low 32mA, 32mA
Input Logic Level - Low 0.7V ~ 2.5V
Input Logic Level - High 1.4V ~ 3.7V
Max Propagation Delay @ V, Max CL 4.3ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature -40°C ~ 125°C