Infineon Technologies SPA11N80C3XKSA2
Part No.:
SPA11N80C3XKSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSPA11N80C3XKSA2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 11A TO220-3
Shipping
Inventory:189
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
TO-220-3 Isolated Tab
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
450mOhm @ 7.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 680µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
85 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1600 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
34W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO220-3
1. How to order SPA11N80C3XKSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the SPA11N80C3XKSA2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SPA11N80C3XKSA2?
Image SPA11N80C3XKSA2
Part Number SPA11N80C3XKSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case TO-220-3 Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 450mOhm @ 7.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 680µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 85 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1600 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 34W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)