Infineon Technologies SPP15N60C3XKSA1
Part No.:
SPP15N60C3XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSPP15N60C3XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 15A TO220-3
Shipping
Inventory:413
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
280mOhm @ 9.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 675µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
63 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1660 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
156W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO220-3-1
1. How to order SPP15N60C3XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the SPP15N60C3XKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SPP15N60C3XKSA1?
Image SPP15N60C3XKSA1
Part Number SPP15N60C3XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 9.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 675µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 63 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1660 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 156W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)