Infineon Technologies SPW16N50C3FKSA1
Part No.:
SPW16N50C3FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSPW16N50C3FKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 560V 16A TO247-3
Shipping
Inventory:148
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
560 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
16A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
280mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 675µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
66 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1600 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
160W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3-1
1. How to order SPW16N50C3FKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the SPW16N50C3FKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SPW16N50C3FKSA1?
Image SPW16N50C3FKSA1
Part Number SPW16N50C3FKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 560 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 675µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 66 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1600 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 160W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)