SMC Diode Solutions SST16B-800BW
Part No.:
SST16B-800BW
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSST16B-800BW.pdf
Description:
TRIAC 800V 16A TO220B
Shipping
Inventory:610
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
SST16
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
160A @ 50Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
60 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220B
1. How to order SST16B-800BW on DeepFinds Electronics?
3. Are the SST16B-800BW price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SST16B-800BW?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SST16B-800BW.
Image SST16B-800BW SST16B-800CW SST16B-600BW SST16B-600CW
Part Number SST16B-800BW SST16B-800CW SST16B-600BW SST16B-600CW
Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
Series SST16 SST16 SST16 SST16
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Triac Type Standard Standard Standard Standard
Voltage - Off State 800 V 800 V 800 V 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A 16 A 16 A 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 160A @ 50Hz 160A @ 50Hz 160A @ 50Hz 160A @ 50Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA 35 mA 50 mA 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 60 mA 40 mA 60 mA 40 mA
Configuration Single Single Single Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)