STMicroelectronics STB11NM60FDT4
Part No.:
STB11NM60FDT4
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTB11NM60FDT4.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 11A D2PAK
Series:
FDmesh™
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
450mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
40 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
900 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
160W (Tc)
D2PAK
1. How to order STB11NM60FDT4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STB11NM60FDT4 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STB11NM60FDT4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STB11NM60FDT4.
Image STB11NM60FDT4
Part Number STB11NM60FDT4
Manufacturer STMicroelectronics
Series FDmesh™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 450mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 900 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 160W (Tc)