STMicroelectronics STB12NM50N
Part No.:
STB12NM50N
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTB12NM50N.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 11A D2PAK
Series:
MDmesh™ II
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
380mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
30 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
940 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
100W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
D2PAK
1. How to order STB12NM50N on DeepFinds Electronics?
3. Are the STB12NM50N price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STB12NM50N?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STB12NM50N.
7.How to contact us to get technical supports, such as STB12NM50N pin diagram, STB12NM50N datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STB12NM50N STB12NM50ND
Part Number STB12NM50N STB12NM50ND
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series MDmesh™ II FDmesh™ II
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc) 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 5.5A, 10V 380mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 10 V 30 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 940 pF @ 50 V 850 pF @ 50 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 100W (Tc) 100W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ)