STMicroelectronics STB13NM50N-1
Part No.:
STB13NM50N-1
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTB13NM50N-1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 12A I2PAK
Series:
MDmesh™ II
Package/Case:
Packaging:
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
320mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
30 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
960 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
100W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
I2PAK
1. How to order STB13NM50N-1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STB13NM50N-1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STB13NM50N-1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STB13NM50N-1.
Image STB13NM50N-1 STB13NM50N
Part Number STB13NM50N-1 STB13NM50N
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series MDmesh™ II MDmesh™ II
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tube Cut Tape (CT)
Product Status Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc) 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 320mOhm @ 6A, 10V 320mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 10 V 30 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 960 pF @ 50 V 960 pF @ 50 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 100W (Tc) 100W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ)