STMicroelectronics STB200N4F3
Part No.:
STB200N4F3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTB200N4F3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK
Series:
STripFET™
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
75 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5100 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
300W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
D2PAK
1. How to order STB200N4F3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STB200N4F3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STB200N4F3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STB200N4F3.
7.How to contact us to get technical supports, such as STB200N4F3 pin diagram, STB200N4F3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STB200N4F3
Part Number STB200N4F3
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 75 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5100 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)