STMicroelectronics STB200NF04T4
Part No.:
STB200NF04T4
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTB200NF04T4.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
STripFET™ II
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.7mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
210 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5100 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
310W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
1. How to order STB200NF04T4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STB200NF04T4 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STB200NF04T4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STB200NF04T4.
Image STB200NF04T4
Part Number STB200NF04T4
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ II
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.7mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 210 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5100 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 310W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)