STMicroelectronics STB300NH02L
Part No.:
STB300NH02L
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTB300NH02L.pdf
Description:
MOSFET N-CH 24V 120A D2PAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
STripFET™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
24 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.8mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
109.4 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7055 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
300W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
1. How to order STB300NH02L on DeepFinds Electronics?
3. Are the STB300NH02L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STB300NH02L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STB300NH02L.
Image STB300NH02L
Part Number STB300NH02L
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 24 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.8mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 109.4 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7055 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)