STMicroelectronics STB50NF25
Part No.:
STB50NF25
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTB50NF25.pdf
Description:
MOSFET N-CH 250V 45A D2PAK
Series:
STripFET™
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
69mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
68.2 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2670 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
160W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
D2PAK
1. How to order STB50NF25 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STB50NF25 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STB50NF25?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STB50NF25.
7.How to contact us to get technical supports, such as STB50NF25 pin diagram, STB50NF25 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STB50NF25
Part Number STB50NF25
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 69mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68.2 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2670 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 160W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)