STMicroelectronics STB55NF03LT4
Part No.:
STB55NF03LT4
Description:
MOSFET N-CH 30V 55A D2PAK
Series:
STripFET™ II
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
55A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
13mOhm @ 27.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
27 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1265 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
80W (Tc)
Operating Temperature:
175°C (TJ)
D2PAK
1. How to order STB55NF03LT4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STB55NF03LT4 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STB55NF03LT4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STB55NF03LT4.
Image STB55NF03LT4
Part Number STB55NF03LT4
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ II
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13mOhm @ 27.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1265 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 80W (Tc)
Operating Temperature 175°C (TJ)