STMicroelectronics STB85NF55LT4
Part No.:
STB85NF55LT4
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTB85NF55LT4.pdf
Description:
MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK
Shipping
Inventory:344
Series:
STripFET™ II
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
110 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4050 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
300W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
D2PAK
1. How to order STB85NF55LT4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STB85NF55LT4 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STB85NF55LT4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STB85NF55LT4.
Image STB85NF55LT4
Part Number STB85NF55LT4
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ II
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4050 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)