STMicroelectronics STD100N03LT4
Part No.:
STD100N03LT4
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTD100N03LT4.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 80A DPAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
STripFET™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5.5mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
27 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2060 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
110W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
1. How to order STD100N03LT4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STD100N03LT4 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STD100N03LT4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STD100N03LT4.
Image STD100N03LT4
Part Number STD100N03LT4
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2060 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 110W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)