STMicroelectronics STD10NM60ND
Part No.:
STD10NM60ND
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTD10NM60ND.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 8A DPAK
Series:
FDmesh™ II
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
600mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
20 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
577 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
70W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
DPAK
1. How to order STD10NM60ND on DeepFinds Electronics?
3. Are the STD10NM60ND price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STD10NM60ND?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STD10NM60ND.
Image STD10NM60ND
Part Number STD10NM60ND
Manufacturer STMicroelectronics
Series FDmesh™ II
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 577 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 70W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)