STMicroelectronics STD150NH02LT4
Part No.:
STD150NH02LT4
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTD150NH02LT4.pdf
Description:
MOSFET N-CH 24V 150A DPAK
Series:
STripFET™ III
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
24 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
150A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.5mOhm @ 75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.8V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
93 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4450 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
125W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
DPAK
1. How to order STD150NH02LT4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STD150NH02LT4 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STD150NH02LT4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STD150NH02LT4.
Image STD150NH02LT4
Part Number STD150NH02LT4
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ III
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 24 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 150A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.5mOhm @ 75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.8V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 93 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4450 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)