STMicroelectronics STD20N20T4
Part No.:
STD20N20T4
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTD20N20T4.pdf
Description:
MOSFET N-CH 200V 18A DPAK
Series:
STripFET™ II
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
125mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
39 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
940 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
90W (Tc)
DPAK
1. How to order STD20N20T4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STD20N20T4 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STD20N20T4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STD20N20T4.
7.How to contact us to get technical supports, such as STD20N20T4 pin diagram, STD20N20T4 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STD20N20T4
Part Number STD20N20T4
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ II
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 125mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 940 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 90W (Tc)