STMicroelectronics STD3N40K3
Part No.:
STD3N40K3
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTD3N40K3.pdf
Description:
MOSFET N CH 400V 2A DPAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
SuperMESH3™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.4Ohm @ 900mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
11 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
165 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
30W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
1. How to order STD3N40K3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STD3N40K3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STD3N40K3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STD3N40K3.
7.How to contact us to get technical supports, such as STD3N40K3 pin diagram, STD3N40K3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STD3N40K3
Part Number STD3N40K3
Manufacturer STMicroelectronics
Series SuperMESH3™
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4Ohm @ 900mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 165 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)