STMicroelectronics STD40NF03LT4
Part No.:
STD40NF03LT4
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTD40NF03LT4.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 40A DPAK
Series:
STripFET™ II
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
11mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
30 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1440 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
80W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
DPAK
1. How to order STD40NF03LT4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STD40NF03LT4 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STD40NF03LT4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STD40NF03LT4.
Image STD40NF03LT4
Part Number STD40NF03LT4
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ II
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1440 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 80W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)