STMicroelectronics STD40NF3LLT4
Part No.:
STD40NF3LLT4
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
MOSFET N-CH 30V 40A DPAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
STripFET™ II
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
11mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
33 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1650 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
80W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
1. How to order STD40NF3LLT4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STD40NF3LLT4 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STD40NF3LLT4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STD40NF3LLT4.
Image STD40NF3LLT4
Part Number STD40NF3LLT4
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ II
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 33 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1650 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 80W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)