STMicroelectronics STD4N52K3
Part No.:
STD4N52K3
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTD4N52K3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 525V 2.5A DPAK
Series:
SuperMESH3™
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
525 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
2.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.6Ohm @ 1.25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
2 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
334 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
45W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
DPAK
1. How to order STD4N52K3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STD4N52K3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STD4N52K3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STD4N52K3.
7.How to contact us to get technical supports, such as STD4N52K3 pin diagram, STD4N52K3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STD4N52K3
Part Number STD4N52K3
Manufacturer STMicroelectronics
Series SuperMESH3™
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 525 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.6Ohm @ 1.25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 334 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)