STMicroelectronics STD60N55F3
Part No.:
STD60N55F3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTD60N55F3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 55V 80A DPAK
Series:
STripFET™ III
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8.5mOhm @ 32A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
45 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2200 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
110W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
DPAK
1. How to order STD60N55F3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STD60N55F3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STD60N55F3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STD60N55F3.
7.How to contact us to get technical supports, such as STD60N55F3 pin diagram, STD60N55F3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STD60N55F3
Part Number STD60N55F3
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ III
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.5mOhm @ 32A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2200 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 110W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)