STMicroelectronics STD60NF06T4
Part No.:
STD60NF06T4
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTD60NF06T4.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 60A DPAK
Series:
STripFET™ II
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
16mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
66 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1810 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
110W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
DPAK
1. How to order STD60NF06T4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STD60NF06T4 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STD60NF06T4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STD60NF06T4.
Image STD60NF06T4
Part Number STD60NF06T4
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ II
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 66 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1810 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 110W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)