STMicroelectronics STD80N4F6
Part No.:
STD80N4F6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTD80N4F6.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 80A DPAK
Series:
DeepGATE™, STripFET™ VI
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
6mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
36 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2150 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
70W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
DPAK
1. How to order STD80N4F6 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STD80N4F6 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STD80N4F6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STD80N4F6.
7.How to contact us to get technical supports, such as STD80N4F6 pin diagram, STD80N4F6 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STD80N4F6
Part Number STD80N4F6
Manufacturer STMicroelectronics
Series DeepGATE™, STripFET™ VI
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2150 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 70W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)