STMicroelectronics STD8NM50N
Part No.:
STD8NM50N
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTD8NM50N.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 5A DPAK
Series:
MDmesh™ II
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
790mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
14 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
364 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
45W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
DPAK
1. How to order STD8NM50N on DeepFinds Electronics?
3. Are the STD8NM50N price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STD8NM50N?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STD8NM50N.
7.How to contact us to get technical supports, such as STD8NM50N pin diagram, STD8NM50N datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STD8NM50N
Part Number STD8NM50N
Manufacturer STMicroelectronics
Series MDmesh™ II
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 790mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 364 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)