STMicroelectronics STE140NF20D
Part No.:
STE140NF20D
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
ISOTOP
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTE140NF20D.pdf
Description:
MOSFET N-CH 200V 140A ISOTOP
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
STripFET™ II
Package/Case:
ISOTOP
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
140A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
12mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
338 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
11100 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
500W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order STE140NF20D on DeepFinds Electronics?
3. Are the STE140NF20D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STE140NF20D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STE140NF20D.
Image STE140NF20D
Part Number STE140NF20D
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ II
Package/Case ISOTOP
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 140A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 338 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11100 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 500W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)