STMicroelectronics STE26NA90
Part No.:
STE26NA90
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
ISOTOP
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTE26NA90.pdf
Description:
MOSFET N-CH 900V 26A ISOTOP
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
ISOTOP
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
26A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
300mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.75V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
660 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1770 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
450W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order STE26NA90 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STE26NA90 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STE26NA90?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STE26NA90.
7.How to contact us to get technical supports, such as STE26NA90 pin diagram, STE26NA90 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STE26NA90
Part Number STE26NA90
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case ISOTOP
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 26A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 300mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.75V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 660 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1770 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 450W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)