STMicroelectronics STF19NM50N
Part No.:
STF19NM50N
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTF19NM50N.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 14A TO220FP
Shipping
Inventory:982
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
MDmesh™ II
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
14A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
250mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
34 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1000 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
30W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FP
1. How to order STF19NM50N on DeepFinds Electronics?
3. Are the STF19NM50N price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STF19NM50N?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STF19NM50N.
7.How to contact us to get technical supports, such as STF19NM50N pin diagram, STF19NM50N datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STF19NM50N
Part Number STF19NM50N
Manufacturer STMicroelectronics
Series MDmesh™ II
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 250mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 34 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1000 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)