STMicroelectronics STF30NM60ND
Part No.:
STF30NM60ND
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTF30NM60ND.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 25A TO220FP
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
FDmesh™ II
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
25A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
130mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
100 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2800 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
40W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FP
1. How to order STF30NM60ND on DeepFinds Electronics?
3. Are the STF30NM60ND price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STF30NM60ND?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STF30NM60ND.
Image STF30NM60ND
Part Number STF30NM60ND
Manufacturer STMicroelectronics
Series FDmesh™ II
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 130mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2800 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 40W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)