STMicroelectronics STF3NK100Z
Part No.:
STF3NK100Z
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTF3NK100Z.pdf
Description:
MOSFET N-CH 1000V 2.5A TO220FP
Shipping
Inventory:670
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
SuperMESH™
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
2.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
6Ohm @ 1.25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
18 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
601 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
25W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FP
1. How to order STF3NK100Z on DeepFinds Electronics?
3. Are the STF3NK100Z price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STF3NK100Z?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STF3NK100Z.
7.How to contact us to get technical supports, such as STF3NK100Z pin diagram, STF3NK100Z datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STF3NK100Z
Part Number STF3NK100Z
Manufacturer STMicroelectronics
Series SuperMESH™
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6Ohm @ 1.25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 601 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 25W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)