STMicroelectronics STGB10NB37LZ
Part No.:
STGB10NB37LZ
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGB10NB37LZ.pdf
Description:
IGBT 440V 20A 125W D2PAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
PowerMESH™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
440 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.8V @ 4.5V, 10A
Power - Max:
125 W
Switching Energy:
2.4mJ (on), 5mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
28 nC
Td (on/off) @ 25°C:
1.3µs/8µs
Test Condition:
328V, 10A, 1kOhm, 5V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (D2PAK)
1. How to order STGB10NB37LZ on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGB10NB37LZ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGB10NB37LZ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STGB10NB37LZ.
Image STGB10NB37LZT4 STGB10NB37LZ
Part Number STGB10NB37LZT4 STGB10NB37LZ
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series PowerMESH™ PowerMESH™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Obsolete
IGBT Type - -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 440 V 440 V
Current - Collector (Ic) (Max) 20 A 20 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 40 A 40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.8V @ 4.5V, 10A 1.8V @ 4.5V, 10A
Power - Max 125 W 125 W
Switching Energy 2.4mJ (on), 5mJ (off) 2.4mJ (on), 5mJ (off)
Input Type Standard Standard
Gate Charge 28 nC 28 nC
Td (on/off) @ 25°C 1.3µs/8µs 1.3µs/8µs
Test Condition 328V, 10A, 1kOhm, 5V 328V, 10A, 1kOhm, 5V
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ) -65°C ~ 175°C (TJ)