STMicroelectronics STGB18N40LZ-1
Part No.:
STGB18N40LZ-1
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGB18N40LZ-1.pdf
Description:
IGBT 420V 30A 150W I2PAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
PowerMESH™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
420 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.7V @ 4.5V, 10A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
Input Type:
Logic
Gate Charge:
29 nC
Td (on/off) @ 25°C:
650ns/13.5µs
Test Condition:
300V, 10A, 5V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-262 (I2PAK)
1. How to order STGB18N40LZ-1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGB18N40LZ-1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGB18N40LZ-1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STGB18N40LZ-1.
Image STGB18N40LZT4 STGB18N40LZ-1
Part Number STGB18N40LZT4 STGB18N40LZ-1
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series PowerMESH™ PowerMESH™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Packaging Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Obsolete
IGBT Type - -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 420 V 420 V
Current - Collector (Ic) (Max) 30 A 30 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 40 A 40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.7V @ 4.5V, 10A 1.7V @ 4.5V, 10A
Power - Max 150 W 150 W
Switching Energy - -
Input Type Logic Logic
Gate Charge 29 nC 29 nC
Td (on/off) @ 25°C 650ns/13.5µs 650ns/13.5µs
Test Condition 300V, 10A, 5V 300V, 10A, 5V
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)