STMicroelectronics STGB20N40LZ
Part No.:
STGB20N40LZ
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGB20N40LZ.pdf
Description:
IGBT 390V 25A 150W D2PAK
Series:
PowerMESH™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
390 V
Current - Collector (Ic) (Max):
25 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.6V @ 4V, 6A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
Input Type:
Logic
Gate Charge:
24 nC
Td (on/off) @ 25°C:
700ns/4.3µs
Test Condition:
300V, 10A, 1kOhm, 5V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (D2PAK)
1. How to order STGB20N40LZ on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGB20N40LZ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGB20N40LZ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STGB20N40LZ.
Image STGB20N40LZ
Part Number STGB20N40LZ
Manufacturer STMicroelectronics
Series PowerMESH™
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 390 V
Current - Collector (Ic) (Max) 25 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.6V @ 4V, 6A
Power - Max 150 W
Switching Energy -
Input Type Logic
Gate Charge 24 nC
Td (on/off) @ 25°C 700ns/4.3µs
Test Condition 300V, 10A, 1kOhm, 5V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)