STMicroelectronics STGB25N40LZAG
Part No.:
STGB25N40LZAG
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGB25N40LZAG.pdf
Description:
IGBT 435V 25A TO263
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
435 V
Current - Collector (Ic) (Max):
25 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
50 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.25V @ 4V, 6A
Power - Max:
150 W
Switching Energy:
Input Type:
Logic
Gate Charge:
26 nC
Td (on/off) @ 25°C:
1.1µs/4.6µs
Test Condition:
300V, 10A, 1kOhm, 5V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (D2PAK)
1. How to order STGB25N40LZAG on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGB25N40LZAG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGB25N40LZAG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STGB25N40LZAG.
Image STGB25N40LZAG
Part Number STGB25N40LZAG
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 435 V
Current - Collector (Ic) (Max) 25 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 50 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.25V @ 4V, 6A
Power - Max 150 W
Switching Energy -
Input Type Logic
Gate Charge 26 nC
Td (on/off) @ 25°C 1.1µs/4.6µs
Test Condition 300V, 10A, 1kOhm, 5V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)