STMicroelectronics STGB50H65FB2
Part No.:
STGB50H65FB2
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
DISCRETE
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
86 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 50A
Power - Max:
272 W
Switching Energy:
910µJ (on), 580µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
151 nC
Td (on/off) @ 25°C:
28ns/115ns
Test Condition:
400V, 50A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (D2PAK)
1. How to order STGB50H65FB2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGB50H65FB2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGB50H65FB2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STGB50H65FB2.
Image STGB50H65FB2
Part Number STGB50H65FB2
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 86 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 50A
Power - Max 272 W
Switching Energy 910µJ (on), 580µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 151 nC
Td (on/off) @ 25°C 28ns/115ns
Test Condition 400V, 50A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)