STMicroelectronics STGD10NC60KT4
Part No.:
STGD10NC60KT4
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGD10NC60KT4.pdf
Description:
IGBT 600V 20A 60W DPAK
Series:
PowerMESH™
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
30 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 5A
Power - Max:
60 W
Switching Energy:
55µJ (on), 85µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
19 nC
Td (on/off) @ 25°C:
17ns/72ns
Test Condition:
390V, 5A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
1. How to order STGD10NC60KT4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGD10NC60KT4 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGD10NC60KT4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STGD10NC60KT4.
Image STGD10NC60KT4
Part Number STGD10NC60KT4
Manufacturer STMicroelectronics
Series PowerMESH™
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 20 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 30 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 5A
Power - Max 60 W
Switching Energy 55µJ (on), 85µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 19 nC
Td (on/off) @ 25°C 17ns/72ns
Test Condition 390V, 5A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)