STMicroelectronics STGP20V60DF
Part No.:
STGP20V60DF
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGP20V60DF.pdf
Description:
IGBT 600V 40A 167W TO220AB
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 20A
Power - Max:
167 W
Switching Energy:
200µJ (on), 130µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
116 nC
Td (on/off) @ 25°C:
38ns/149ns
Test Condition:
400V, 20A, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
40 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order STGP20V60DF on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGP20V60DF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGP20V60DF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STGP20V60DF.
Image STGP20V60DF
Part Number STGP20V60DF
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 20A
Power - Max 167 W
Switching Energy 200µJ (on), 130µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 116 nC
Td (on/off) @ 25°C 38ns/149ns
Test Condition 400V, 20A, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 40 ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)