STMicroelectronics STGP30H65F
Part No.:
STGP30H65F
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGP30H65F.pdf
Description:
IGBT 650V 60A 260W TO-220AB
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 30A
Power - Max:
260 W
Switching Energy:
350µJ (on), 400µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
105 nC
Td (on/off) @ 25°C:
50ns/160ns
Test Condition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order STGP30H65F on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGP30H65F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGP30H65F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STGP30H65F.
7.How to contact us to get technical supports, such as STGP30H65F pin diagram, STGP30H65F datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STGP30H65F
Part Number STGP30H65F
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 30A
Power - Max 260 W
Switching Energy 350µJ (on), 400µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 105 nC
Td (on/off) @ 25°C 50ns/160ns
Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)