STMicroelectronics STGW10M65DF2
Part No.:
STGW10M65DF2
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGW10M65DF2.pdf
Description:
TRENCH GATE FIELD-STOP IGBT M SE
Series:
M
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 10A
Power - Max:
115 W
Switching Energy:
120µJ (on), 270µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
28 nC
Td (on/off) @ 25°C:
19ns/91ns
Test Condition:
400V, 10A, 22Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
96 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order STGW10M65DF2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGW10M65DF2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGW10M65DF2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STGW10M65DF2.
Image STGW10M65DF2
Part Number STGW10M65DF2
Manufacturer STMicroelectronics
Series M
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 20 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 10A
Power - Max 115 W
Switching Energy 120µJ (on), 270µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 28 nC
Td (on/off) @ 25°C 19ns/91ns
Test Condition 400V, 10A, 22Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 96 ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)