STMicroelectronics STGW20H65FB
Part No.:
STGW20H65FB
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGW20H65FB.pdf
Description:
IGBT 650V 40A 168W TO247
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 20A
Power - Max:
168 W
Switching Energy:
77µJ (on), 170µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
120 nC
Td (on/off) @ 25°C:
30ns/139ns
Test Condition:
400V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order STGW20H65FB on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGW20H65FB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGW20H65FB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STGW20H65FB.
Image STGW20H65FB
Part Number STGW20H65FB
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 20A
Power - Max 168 W
Switching Energy 77µJ (on), 170µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 120 nC
Td (on/off) @ 25°C 30ns/139ns
Test Condition 400V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)